Tryb normalny

 • Tryb normalny

Tryb nocny

 • Tryb nocny

Kontrast

 • Kontrast czarno-biały
 • Kontrast czarno-żółty
 • Kontrast żółto-czarny

Rozmiar czcionki

 • Czcionka domyślna
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

grasz w zielone

Treść główna

WARSZTATY Z MAJSTERKOWANIA

Nie tylko Adam Słodowy potrafił majsterkować.

Objawiły się kolejne talenty!

W ramach projektu GRASZ W ZIELONE? odbyły się warsztaty z majsterkowania.

Poprowadził je Pan Dariusz Roszkowski.

Robiliśmy karmniki – tak na czasie, bo na dworze zimno.

Elementy do karmników kupisz w sklepach z zabawkami, albo przez internet. Trzeba je tylko samodzielnie złożyć.

Pamiętaj, żeby poprosić o pomoc dorosłych, jeśli będziesz korzystać z wkrętarki. Możesz także użyć śrubokręta.

Warsztaty współfinansowane w ramach projektu „GRASZ W ZIELONE?” realizowanego w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE” Edycja 2021 i jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz z budżetu Powiatu Gryfińskieg

Szanowni Państwo,

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie zaprasza Państwa do udziału we wspólnej zabawie/konkursie na Państwa zabawę z dzieciństwa?

Realizujemy projekt pod nazwą „Grasz w zielone?” Jest to projekt, przez który chcemy zachęcić dzieci do kreatywnej, wspólnej zabawy. Zdajemy sobie sprawę, że współcześnie dzieci dużo czasu spędzają przed komputerem i telefonem. Ale! Chcielibyśmy przypomnieć im o tym, że są fajne zabawy podwórkowe, planszowe i inne, w które Państwo bawiliście się jako dzieci. Chcielibyśmy, aby dzieci dowiedziały się o tych zabawach.

PODZIELCIE się z nami Waszymi zabawami z dzieciństwa!

W co bawiliście się najchętniej?

Przedstawcie w kilku zdaniach zasady Waszych gier i zabaw. Z kim się bawiliście? Co było w tym fajnego? A może macie zdjęcia z takich zabaw podwórkowych? Udostępnijcie je nam, a my pokażemy je na naszej stronie internetowej i na portalach społecznościowych.

Na Państwa propozycje czekamy do 22 grudnia 2021 roku. Zgłoszenia, pomysły, propozycje, prosimy zgłaszać do:

MONIKA PARZYCH-MALAWSKA – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 91-404-55-04, 91-416-20-13

lub osobiście do Pani Moniki Parzych-Malawskiej w budynku PCPR w Gryfinie przy ulicy Łużyckiej 91.

PAMIĘTACJCIE:

 • spiszcie swoje propozycje,
 • opiszcie zasady gier i zabaw,
 • napiszcie o swoich wspomnieniach,
 • dołączcie zdjęcia – jeśli je posiadacie.

Do zgłoszenia podajcie Państwo swoje dane kontaktowe. Przede wszystkim imię i nazwisko oraz numer telefonu. DLACZEGO? Chcielibyśmy Państwa nagrodzić upominkami – różnymi grami i zabawkami, które będą rozlosowane wśród Państwa, a które pozwolą dalej rozwijać Państwa pasje zabawowe.

 

WYNIKI KONKURSU NA ZABAWĘ Z DZIECIŃSTWA

Szanowni Państwo, mamy przyjemność ogłosić wyniki konkursu na Państwa zabawę z lat dziecięcych!

Konkurs został ogłoszony w ramach projektu GRASZ W ZIELONE?

OTO ZWYCIĘZCY:

 1. Karolina Szwechłowicz
 2. Patrycja Jurkowska
 3. Klaudia Baranowska
 4. Aneta Kotuła

DZIĘKUJĘMY PAŃSTWU ZA NADESŁANE PROPOZYCJE ZABAW!

Opiszemy je w kolejnych publikacjach na stronie PCPR.

Mamy nadzieję, że będą one inspiracją dla dzieci!

W sprawie odbioru nagród kontaktować się będzie z Paniami Pani Monika Parzych-Malawska.

 

ZABAWA Z DZIECIŃSTWA

W co się bawiliśmy jako dzieci? Co nam przynosiło frajdę?

Opowiada o tym Pani Klaudia Baranowska.

Nadesłała ona swoją wypowiedź w ramach projektu GRASZ W ZIELONE?

Dzieciństwo. Bezpowrotny, beztroski i najlepszy okres w moim życiu, który najlepiej wspominam. Nikt wtedy nie myślał o nieodebranym połączeniu na smartfonie, wrzuceniu selfie na insta, czy googlowaniu pomysłów na zabawy podwórkowe.

Wszystkie powstawały spontanicznie z bujnych wyobraźni dziecięcych głów. Tak właśnie powstała jedna z zabaw (…). Wystarczyło mieć tylko piłkę. Na początek wybierano prowadzącego zabawę, który trzymał w rękach piłkę, a pozostałe osoby były graczami. Kolejnym krokiem było rozwiązanie przez graczy zagadki. Banalnie prostej. Prowadzący wymyślał słowo, a graczom przekazywał informację na jaką literę się zaczyna i z ilu liter się składa. Ten kto zgadł stawał za prowadzącym, a prowadzący na trzy rzucał piłkę do tyłu i zaczynał biec przed siebie licząc sekundy na głos. Jednocześnie gracz stojący za prowadzącym musiał jak najszybciej złapać piłkę i krzyknąć stop, żeby prowadzący się zatrzymał. Gracz mógł zbliżyć się do prowadzącego o tyle kroków ile sekund zajęło mu złapanie piłki i z tego miejsca musiał wykonać rzut. Prowadzący tworzył z rąk obręcz, przez którą gracz musiał przerzucić piłkę. Jeżeli graczowi się udało to wygrywał i w kolejnej rundzie był prowadzącym.

Zabawa była świetna i mogła trwać bez końca. Do znudzenia albo pierwszych kłótni i zarzutów, że ktoś oszukuje i stawia większe kroki. I ten dreszczyk emocji kiedy piłka nie chcący przelatywała za płot do sąsiadów. Kto rzucał ten idzie J

Zasady gry w klasy, czy w gumę zna każdy ale wystarczyło tylko tyle, żeby rodzice musieli wręcz zaciągać mnie wieczorem do domu.

I te sławne "Jeszcze tylko 5 min".

Czas mijał wtedy zupełnie inaczej.

Projekt „GRASZ W ZIELONE?” jest realizowany w ramach Programu Osłonowego „WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE” Edycja 2021 i jest współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz z budżetu Powiatu Gryfińskiego.